Bültenler

Global Tüketici Güven Endeksi Ekim Ayında Sabit Kaldı. En Düşük Güven Endeksi Görülen Ülkeler Türkiye ve Arjantin Oldu.

Global Tüketici Güven Endeksi, Ipsos tarafından Türkiye dahil 24 ülkede tüketicilerin yerel ekonomilerinin şimdiki ve gelecekteki durumları, kişisel finansal durumları, tasarruf ve yatırımlarıyla ilgili tutumlarının düzenli olarak ölçümlenmesiyle elde ediliyor.

Ipsos Global Tüketici Güven Endeksi Ekim sonuçlarına göre global ortalama son üç aydır gösterdiği artışı bir kenara bırakarak durgunluk gösterdi, Endeks sadece 0.1 puan artarak 50.3 oldu.

Tüketici Güven Endeksi en yüksek olan ülkeler; Çin (75.6), ABD (62.7), Hindistan (62.1) ve İsveç (61.2) olarak görüldü. Bu ülkeler ulusal ekonomik güvende başı çeken ülkeler oldu. Öte yandan Arjantin (36.1, 4.1 puan düşüş) ve Türkiye (36.5, 3.4 puan düşüş); ulusal ekonomik güven endeksi en düşük ülkeler olarak Ekim raporuna yansıdı.

Tüketici güven endeksinin yükselişinde Çin’e benzer ülkeler İtalya (+3.1), Meksika (+3.1) ve Suudi Arabistan (+1.7) olarak sıralandı. Arjantin ve Türkiye gibi tüketici güven endeksinin düşüş gösterdiği diğer ülkeler ise Güney Kore (-3.2), Hindistan ve İspanya (-1.8) olarak görüldü.

Yukarıda bahsedilen verilen Ipsos Global Tüketici Güven Endeksi sonuçlarından derlendi. Bu endeks, 2010 yılından bu yana aylık olarak 24 ülkede, 17,500’i aşkın bireylerle gerçekleştirilen araştırmalara dayanıyor.

Endeksin alt kırılımlarında şunlar ölçümleniyor;

- İstihdam Endeksi; istihdam güvencesiyle ilgili algıları,
- Beklenti Endeksi; ekonomik beklentileri,
- Yatırım Endeksi; yatırım iklimi konusundaki algıları yansıtmaktadır.

Detaylı raporu okumak için buraya tıklayın.

Ekim 25, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın