Bültenler

Halet-i Ruhiye Urban

Ipsos UU Kalitatif Araştırma uzmanları, Türkiye’de 3 büyük ilde yaşayan bireyleri anlamak üzere etnografik bir araştırma gerçekleştirdi. Bu bireyler raporda “Urban” olarak adlandırıldı. Halet-i Ruhiye Urban, mekan ve kimliğin etkileşimiyle Urban’ın kendi yaşam stilini, manifestosunu ve hayattaki amacını sorguladığı hikayeler serisinin analizi olarak nitelendiriliyor.

“Farklı biri değilim ama diğer insanlardan farklıyım”, 29, Akademisyen

Bir tarafta global dünyanın sarmaladığı genç, dinamik ve bütünleşmeye yönelik yeni benlikler, bir tarafta geleneksel bağlarından ayrılamayan ve bunu kendine hatırlatan Urban. Onun için «benlik» ona miras kalan, pasif, statik değil, ilmek ilmek dokuyarak kendi oluşturduğu bir olgu. Urban kendi manifestosunu yazarken bir yandan nostaljiye selam çakar, bir yandan da hiçbir yenilikten geride kalmamak için adeta bir trend savaşı verir. Kendini yine kendine benzeyenlerle rahat hisseder çünkü sadece bu küçük kavimin üyeleri Urban’ı iyi anlayanlardır.

Kendini, diğerlerinden ‘farkı’ üzerinden var eder. Bunun için hep başarmak ve azmetmek ister. İyi bir iş, okul, aktiviteler, arkadaşlar, yeni mekanların keşfi onun için kıymetlidir ve önemlisi Urban kendini deneyimleriyle yeniden yeniden inşa eder. Bu bitmek bilmeyen inşa süreci onun hayata sarılma motivasyonudur. Gelecekten endişelenmez çünkü o kendine yatırım yapandır. Her zaman her yerde var olacağından kuşkusu yoktur. Lakin bir tatlı huzur almak için kendini bir gün Çin’de de bulabilir, Küba’da da. Mesele deneyimse gerisi güzel bir Urban hikayesidir.

Halet-i Ruhiye Urban Hakkında

Bu rapor, mekan ve kimliğin etkileşimiyle Urban’ın kendi yaşam stilini, manifestosunu ve hayattaki amacını sorguladığı hikayeler serisinin analizidir. Bu analiz için etnografik gözlem tekniği uygulanıp, 3 büyük ilde AB sosyal segmentinden beyaz yakalı profesyoneller, girişimciler, ev hanımları ve öğrencileri kapsayan, 26 adet farklı kişiyle görüşülmüştür. Urban’ın gözünde trend olan mekan, konser salonu ve işyerlerinde gözlem yapılmış, onlarla birlikte mevlite, işyerine, okuldan çocuk almaya, ingilizce dersine, üniversiteye ve hatta tefsir dersine kadar gidilmiştir. Bu gözlemin yanı sıra raporun can damarlarından birini oluşturan sosyal dinleme yapılmış ve Urban’ların kendini sosyal medyada nasıl inşa ettiğini gözlemleme fırsatını bulunmuştur. Bu yolculukta şehir ve sanal dünya yeniden Urban’ın gözünden keşfedilmeyi amaçlanmış ve sizinle paylaşılmak üzerine hazırlanmıştır.

Raporla ilgili daha detaylı bilgi için: naz.cetin@ipsos.com

Haziran 21, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın