Bültenler

Hane Halkı Harcamalarında Enflasyon ve Popülasyon Etkisi Görüldü

Ipsos Hane Tüketim Paneli verileri ilk 7 aylık dönemi genel sonuçlarına göre; hane halkı harcamalarında geçen yıla göre %18,4’lük bir artış görüldü. Bu artışın en büyük kısmı yılın başından bu yana da görülen enflasyon ve nüfus artışından gelirken, hanelerin alım sıklığındaki artış da devam etti.

Slide1

Hane halkı harcamalarındaki alım sıklığının artışı sadece indirim marketlerinden kaynaklandı. Diğer alışveriş noktalarını ziyaret etme sıklıklarında ciddi değişimler görülmedi. Haneler indirim marketlerine daha sık gitti ve daha büyük sepetlerle döndüler.

Ziyaret sıklığındaki artış en çok düşük SES grubundaki hanelerde görülürken, sepet değerlerindeki hareketlilik ise özellikle AB – C1 SES gruplarında ortalamanın üzerinde görülerek öne çıktı.

Alışveriş davranışlarına bakıldığında ise hanelerin alımlarında açık ve market markalı ürünlerin büyümesi yılın ilk 7 ayında devam etti. Market Markalı ürünlerin büyümesi indirim marketleri ile paralel olarak gelişti. Yılın ilk 7 ayında açık ürünlerdeki büyüme et ürünlerinden gelirken belli kategoriler de öne çıktı; kuruyemiş, zeytin, yumurta, süt ve peynir

İndirim marketlerine giden AB SES hanelerin harcaması nüfus dağılımın üzerinde gerçekleşti, bu oran markalı ürünlerin yüksek SES haneler tarafından daha çok tercih edilmesinin etkisi ile artış gösterdi.

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve döviz kurlarının hareketliliğinin etkilerini sekizinci ve dokuzuncu aylardaki Hane Tüketim Paneli raporlarında görülmesi bekleniyor. Bu dalgalanmalar fiyat dengelerini nasıl değiştirecek, bu değişim sonrasında harcama trendleri nasıl gelişecek ilerleyen raporlarda görebileceğiz. Ekonomik dalgalanmaların tüketici davranışlarına yansımalarını yakından takip etmek için ise Anti Crisis Monitor devrede olacak.

Eylül 25, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın