Bültenler

Hane İçi Tüketimde İlk Sekiz Aya Bakış

Türkiye’de hanelerin hızlı tüketim ürünleri için harcadıkları para yılın ilk sekiz ayında %19 artış gösterdi. Tüketicilerin ev içi harcamalarında görülen bu artış aslında yeni fiyatların etkisinin çok görülmediği bir dönemde gerçekleşti. Eylül ayı itibariyle değişen fiyat dengeleriyle birlikte dinamiklerde farklılaşmalar yüksek ihtimalle görülecek.

Ortalama fiyat endeksi değişimi Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre toplamda %16 artış gösterdi. Bu artışın üzerinde olan kategoriler; Alkollü içecekler, Kağıt ürünleri, Süt – Süt ürünleri ve Ev temizlik maddeleri…

İlk sekiz aylık dönemde hala daha sık alışverişe giden alışverişçi bir seferde de daha fazla para harcamaya devam etti. Hala İndirim marketleri büyümede başı çekerken bu kanallardaki markalı ürün büyümesi de devam etti.

Slide1

SES grupları bazında bakıldığında yılın ilk sekiz ayında harcama artışlarında farklılaşma görülmedi. Detaylara bakıldığında ise aslında hala harcamalarda büyük payı markalı ürünlere ayıran AB SES hanelerde Açık ve Market Markalı ürünlerin payının da arttığı görülüyor.

Coğrafi bölgeler bazında harcama artışlarına bakıldığında; Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ilk sekiz ayda ortalama altında büyüme gösteren bölgeler oldu.

Ağustos ayında tüketici güven endeksi en düşük seviyeye indi. Tüketicilere şu anda gündeminizde ne var denildiğinde ekonomik sorunların ön plana çıktığı görüldü. Tüm bu ruh haliyle alışverişçi nasıl bir davranış sergileyecek ve harcamalarında nasıl bir gelişim olacak ilerleyen aylara dair tüketim sonuçlarında değerlendireceğiz.

Ekonomik dalgalanmaların tüketici davranışlarına yansımalarını analiz eden Anti Crisis Monitor ise bu süreçleri daha sıcağı sıcağına takip eden bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Anti Crisis Monitor ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Ekim 24, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın