Bültenler

Hanelerde Bazı İkramlıklar ve Hamur İşi Malzemeleri Harcamalarında Artış Görülüyor

Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerine göre yılın ilk sekiz ayındaki hane içi harcamaları, enflasyon hariç tutulduğunda, %10 artış gösterdi. Harcama artışına en yüksek katkı «markalı» ürünlerden gelirken «açık» ürünler ise bu artışın %33’ünü oluşturdu.

Hane içindeki harcama artışına aylık bazda bakıldığında; Ağustos ayında hanelerin harcamasının geçen aya göre %1 daraldığı görülüyor. Geçen sene aynı dönemde hanelerin harcaması %4 artış göstermişti. Bu sene Ağustos ayında harcamanın geçen aya göre daha düşük seviyede gerçekleştiği görülüyor.

2019’da Ev İçinde Tüketilen Ürünlerde Bazı Değişimler Görülüyor

2019 yılında değişen ekonomik durum ve fiyat artışları ile ev içinde tüketilen ürünlerde bazı değişimler gözlemlendi. Evde daha çok vakit geçirildiğine dair söylemlerin satın alım davranışlarına da yansıdığı Hane Tüketim Paneli Ağustos sonuçlarına bakarak söylenebilir. Buna bazı örnekler vermek gerekirse;

• Ev içerisinde tüketilen ikramlık kurabiyelerde (özellikle indirim marketlerinde satılan barkodlu kurabiyelerde) ciddi bir büyüme gözlemleniyor.
• Bu sene pasta yapmakta kullanılan bisküvi ve pudinglerde de büyüme görülüyor.
• Yine ikram edilmek üzere kullanılan poşet formatta mini keklerde harcama artışı görülen ürünler arasında ve hatta bu ürünler kek pazarında büyüyen tek ürün olarak öne çıkıyor.
• Un, toz şeker ve pirinç unu gibi yine evde bir şeyler hazırlamak için kullanılan ürünler geçen sene daralırken bu sene ise büyüme gösteriyor.
• Margarin yıllardır daralan Pazar olmasına rağmen bu sene ilk defa büyümeye geçti. Bunda da yine evde yapılan hamur işlerinin etkisi olduğu söylenebilir.

Ekim 30, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın