Bültenler

Insert’lerin Satışa Etkisi Artık Ölçümlenecek

Ipsos ve BrandZone’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği “Insert Effectiveness” çalışması ile insertler üzerinden yapılan promosyon kampanyalarının direkt satışa etkisi detaylı bir şekilde analiz edilebilecek.

İndirimler, özel kampanyalar, ödeme koşulları, iletişim bilgileri, özel günler vb birçok amaç için sıklıkla kullanılan insertler; perakendecilerin tüketicilerle iletişim kurmakta kullandığı en önemli pazarlama araçlarından biri olarak görülüyor. Tüketicilere ulaşmada önemli bir araç olan insertlerin satışa ve dolayısıyla ciroya etkisi bugüne kadar ölçümlenemiyordu. Ipsos ve BrandZone’nun ortak çalışması “Insert Effectiveness” ile perakendeci ve markaların kullandıkları insertlerin satışlarına etkisi artık detaylı bir şekilde ölçümlenebilecek.

“Promosyonların direkt satışa etkisi analiz edilebilecek”

Konuyla ilgili konuşan Ipsos Tüketici Panelleri Yöneticisi Ahu Şendilmen şunları söyledi; “Ipsos Hane Tüketim Paneli ile 1999 yılından bu yana; Türkiye genelindeki 14 bin hane üzerinden düzenli ve sürekli olarak satın alım verileri alıyor ve bu verileri analiz ederek gerek ürün penetrasyonlarını gerekse çok çeşitli açılardan tüketici davranışlarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyoruz. Bu kapsamda hane tüketim paneli verileri özellikle hızlı tüketim ürünleri sektörü açısında yegane kaynak olmaya devam ediyor.

Ipsos olarak BrandZone ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz “Insert Effectiveness” Çalışması ile de Hane Tüketim Paneli verilerini kullanarak insertler üzerinden yapılan promosyon kampanyalarının direkt satışa etkisini detaylı bir şekilde analiz edebileceğiz. Böylelikle bu tür promosyonların satışlara olan etkisi artık ölçümlenebilecek. Sektörde daha önce karşılanamayan bu ihtiyaca hizmet edecek bir çalışma ortaya koymamız bizleri heyecanlandırıyor.”

“Markalar için büyük bir fırsat”

BrandZone Kurucu Ortağı Cem Köz: “Ipsos ile veri tabanlarını birleştirerek oluşturduğumuz “Insert Effectiveness” çalışması sayesinde; insert aktivitesi yapan her ürün türünün ne kadar ek ciro ve tonaj yarattığını analiz edebileceğiz. Böylece ürün, marka bazlı pazar paylarının ne yönde değiştiğini, rakip marka ve kanal karşılaştırmalı (ulusal ve yerel zincirler ile indirim marketleri) olarak görebileceğiz. Bu çalışmayla şirketler; ürünlerinin insert performanslarını gerçek satın alma verileriyle rahatlıkla görebilme imkanına kavuşacak. Böylece markalar, direkt etkiye göre kampanyalarını kurgulama şansını yakalayacak” diye konuştu.

Ipsos Hane Tüketim Paneli Türkiye’yi hem coğrafi hem demografik olarak temsil ediyor

Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş 14 bin haneden oluşan bir örneklemden düzenli satın alım bilgisi toplamaya dayalı bir pazar araştırma tekniği olan Hane Tüketim Paneli, Ipsos tarafından oluşturuldu. Türkiye’yi hem coğrafi hem demografik olarak temsil eden panel; hane içi satın alımları kapsarken hane dışında tüketilen ürünleri içermiyor. Panel ayrıca tüm ürün tiplerini ve satış noktalarını kapsıyor.

Ipsos Hane Tüketim Paneli örneklemi; coğrafi olarak bölge ve il bazında, demografik olarak SES (sosyo-ekonomik statü) grupları, hanedeki alıcının yaşı ve hanedeki kişi sayısı bazında temsiliyet sağlıyor.

Kasım 26, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın