Bültenler

Ipsos Research Plato Açıldı

Yenilikçi araştırmanın teknoloji ve eğlence ile buluştuğu platform Ipsos Research Plato, İstanbul Şişli’de açıldı.

Ipsos Research Plato’da:

- Nörobilim tekniklerinin kullanıldığı bir EEG Laboratuvarı
- Tam donanımlı bir cep sinemasının yer aldığı AdLab Reklam Test Laboratuvarı
- Farklı kalitatif araştırma deneyimleri yaşatacak stüdyolar,

Araştırma katılımcılarının ve araştırma verenlerin yepyeni deneyimler yaşayacağı bir mekan tasarımıyla yer alıyorlar.

22 Ekim’de gerçekleştirilen bir açılışla, Ipsos çalışanları araştırma yaparken neden keyif aldıklarını bir kez daha katılımcıların dikkatine sundular. Ipsos Research Plato’nun açılış etkinliği çeşitli deneyimlerle birlikte gerçekleştirildi. Katılımcılar, toplam 5 farklı deneyim noktasında farklı deneyimler elde etme ve bilgilenme imkanı buldu:

- UU Stüdyo’da, özellikle segmentasyon çalışmaları sonrası segmentleri veya odaktaki hedef kitleleri daha yakından, daha derinlemesine tanımak ve onların ihtiyaçlarını daha iyi hissedebilmek için gerçekleştirilen “Bringing Segments To Life” isimli yarım günlük workshop çalışmasından 10 dakikalık bir egzersiz gerçekleştirildi. Ipsos’un Türkiye’yi Anlama Kılavuzu 2013 Araştırmasından alınan “Yeni Muhafazakarlar” segmenti ele alındı ve bu segmentteki kişilerin “Facebook Profillerini” ve “Sosyal Medya Paylaşımlarını” hayal etmeye / canlandırmaya çalıştılar. Daha detaylı bilgi için bilgi dosyasını buradan indirebilirsiniz.

- Healthcare Kalitatif Stüdyo’da sağlık araştırmaları özelinde kalitatif bir çalışma gerçekleştirildi. Kalp Sağlığı üzerine gerçekleştirilen çalışmada katılımcılara kalp sağlığı deyince akıllarına neler geldiği soruldu. Katılımcılar kendi seçip kestikleri resimlerle kolajlar oluşturarak duygularını ifade ettiler. Daha detaylı bilgi için bilgi dosyasını buradan indirebilirsiniz.

- Stratejik Modelleme ve Fiyatlama deneyiminde, Ipsos Marketing Science (SMAP) uzmanları tarafından geliştirilen projektif analizler aktarıldı. “3 dakikada kendinizi tanıyın” diyerek, Max-Diff uygulaması ilgi çekici bir biçimde tanıtıldı. Censydiam Map’ine ürünler yerine karakter özellikleri oturtularak hazırlanan Real-time Max-Diff analiz sonuçları ile katılımcılar hem kendi karakter renklerini, hem de hangi ünlüye daha yakın olduklarını keşfetme fırsatı buldular. Conjoint çalışmalarda teknik anlatımdan ziyade legolarla oyun oynamak suretiyle, katılımcılardan kendi telefonlarını kendilerinin oluşturması istendi. Böylece normal hayatta nasıl karar verdikleri bir oyunla simule edilmiş oldu.

Satış modellemesi tarafında, medya harcamalarının optimize edilmesi, interaktif simülasyon aracı ile katılımcılara anlatıldı. Panel analiz portföyüne yeni eklenecek olan platform; “Yeni Lansman Benchmark Database” ve Hanelerin Innovation Segmentasyonu katılımcılara lansmanından önce tanıtıldı ve kendilerinin ilgilendikleri markaları canlı simule etme imkanı sunuldu. Daha detaylı bilgi için bilgi dosyasını buradan indirebilirsiniz.

- EEG Lab’de ise, katılımcılara Neuromarketing uygulamalarından bahsedildi ve Research Labs ekibi tanıtıldı. Gönüllü katılımcılarla EEG tekniği kullanılarak bir reklam testi gerçekleştirildi; EEG başlığı ve test ile ilgili açıklamalar yapıldı. aynı anda izleme odasında kurulan bilgisayarlarda katılımcılar “Kadınlar mı, erkekler mi? Kim fen bilimlerine daha yatkın?” ve “Türkiye mi, Amerika mı? Hangisi size göre?” konulu iki ayrı Örtük Çağrışım Testi’ni uygulama fırsatı buldular. Son olarak gönüllü katılımcıların EEG testi sonuçları tüm katılımcılarla birlikte değerlendirildi. Daha detaylı bilgi için bilgi dosyasını buradan indirebilirsiniz.

- Adlab Deneyiminde ise Adlab ekipmanlarının kullanıldığı, 5 farklı temada mini bir yarışma düzenlendi:

o Cannes Lions 2015’ta Grand Prix kazanan filmler
o Cannes Lions 2015’te “Press” kategorisinde kazanan ilanlar
o Temmuz 015 Celebrity Endeks sonuçlarından bir seçki
o Lovemark 2015 sonuçlarından bir seçki
o IMDB Top10 fimlerinden bir seçki

Her seansta 3-5 soru soruldu. Tüm sorulara doğru yanıtı verenlere hediyeler verildi.

Adlab ile ilgili daha detaylı bilgi için bilgi dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Ipsos Research Plato, araştırmayı eğlence ile deneyimlemeniz için sizleri bekliyor.

Ekim 26, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın