Bültenler

Market Markalarında Son Trendler

Ipsos KMG her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve Kasım ayında yayınladığı Market Markaları Raporu’yla Dünya’da ve Türkiye’deki Market Markalarının son trendlerini ölçümledi.

Avrupa Ülkelerinde Market Markaları Büyümeye Devam Ediyor!
Market markaları Avrupalı alışverişçiler arasında her zamankinden daha popüler hale  geldi. Perakendeciler de bu talebe, kendi markalarına daha büyük değer katan ve yenilikçi ürünleri destekleyen düzenlemelerle karşılık veriyorlar.

Amerika da market markasını tercih ediyor!
En son istatistiklerine göre ulusal markalı ürünler yerine market markalı ürün tercih eden tüketicilerdeki artışla,  market markalı ürünler hem hacimde ve toplam gelir içinde  hem de  pazar payında  bütün Amerika genelinde tüm zamanların en yüksek kazanımını elde etti.

Türkiye’de Market Markaları ciro bazında %22 ile büyümeyi sürdürüyor!
Türkiye’de market markalarının hızlı tüketim ürünlerindeki payı son 7 yıldır artan bir trend gösteriyor.

Market markaları en fazla  gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünleri kategorileri dışında kalan diğer kategorilerde büyüyor!
Geçen dönem olduğu gibi bu dönem de “diğer ürünler” market markalı ürünlerde en yüksek büyüme hızıyla birlikte, en yüksek pazar payına ulaştı. Gıda ve kişisel bakım ürünleri de ikinci ve üçüncü sırada yer aldılar. Temizlik ürünlerindeki büyüme tüm segmentlerin altında kaldı.

Toptan satış yapan perakendecilerden ve Cash& Carry kanallarından yapılan market markalı ürün alımları düşüyor!
Market markalı ürünler için birincil alım kanalı olan indirim marketlerinden market markalı ürün alımları geçen yıla göre daha düşük bir oranda artmaya devam ediyor. Geçen yıl belirgin bir artış yaşayan hipermarket, zincir ve süper market kanalından alımlar ise 2010’da daha düşük oranda artmaya devam ediyor. 2010’da toptancı ve cash&carry kanalında alımlar düşmekte.

Üretici firmanın bilinirliği ve güvenilirliği önem kazanıyor!
Tüketicilerin market markalı ürün alırken dikkat ettikleri kriterlerde “ürün kalitesi” ve “fiyat” en önemli unsurlar olmaya devam ediyorlar. 2009 yılı verileri ile karşılaştırıldığında “üretici firmanın bilinir-güvenilir olması” nın önceliğinin arttığı görülüyor. Diğer taraftan, “marketin bilinilir ve güvenilir olması” daha az önemli görülüyor.

Market Markalı ürünleri deneyenler memnun kalıyor!
2010 yılında market markalı ürün alıp deneyen ve memnun kalıp sonrasında da alanların yaklaşık yüzde 90’ı market markalı ürün kullanımlarını devam ettirmişler.

Market markalı ürün satın almayı bırakmada en önemli neden tüketicilerin bu ürünlerin kalitesinden memnun kalmamaları. Ancak geçen yıla göre “kalitede devamlılık yok, değişiyor” da önemini belirgin şekilde artırıyor. “Fiyatları arttı“ da market markası almaktan vazgeçme nedenleri arasında, geçen seneye göre daha fazla önemli hale geliyor. Market markaları ile ilgili “ürünün performansından memnun kalmadım” algısı ise geçen yıla göre azalıyor.

Market Markalı Ürünlerde Son Trendler Raporu Hakkında
Market Markalı Ürünlerde Son Trendler Raporu, Ipsos KMG’nin Türkiye temsili 34 ilde 6,100 haneden derlediği tüm market markalı ürün verileri,  tüketici tutum ve davranışlarını yönelik bulguların saptandığı büyük perakendeciliğin yoğunlaştığı üç büyük şehirde (İstanbul, Ankara, İzmir)gerçekleşen 700 yüzyüze görüşme bulgularının derlenmesi ile hazırlanmıştır. Derlenen veri her yıl Kasım ya da Aralık ayında raporlanmaktadır.

 

Detaylı bilgi için elif.yildirim@ipsos.com

Kasım 24, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın