Bültenler

Online Alışveriş’te Mobilin Payı Üçte Biri Geçti

Ipsos tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen “Türkiye Online Alışveriş Araştırması” nın son raporu çıktı. Araştırmaya göre:

- Yapılan online alışverişlerin arasında en büyük payı halen “hazır giyim” alıyor. “anne-çocuk ürünleri” gibi yükselen kategoriler ise fırsat kategorileri olarak değerlendiriliyor.
- Sadece farklı ürün kategorilerini değil aynı zamanda farklı hizmetleri de yakından ilgilendiren online alışveriş; ödeme yöntemlerinden teslimat sistemlerine kadar uzanan geniş bir hizmetler ağı sistemini de yeniden şekillendiriyor.
- Online alışverişlerin yarısından fazlası kredi kartıyla yapılıyor. Ve online alışverişlerin içinde ödeme biçimi olarak kapıdan ödemenin azımsanmayacak bir yeri var.
- Laptop online alışverişler için en çok tercih edilen cihaz olmaya devam ediyor.
- Online alışverişte mobilin payı 3’te 1’i geçmiş durumda.

Konuyu değerlendiren Ipsos Alışverişçi Araştırmaları Yöneticisi Barış Esmer şunları iletti: “2016 online alışveriş dünyasında bir dönüm noktası oldu. Fortune Dergisi’nde de yayınlanan ve ABD’de yapılan araştırmalar son 3 ayda en az 2 defa online alışveriş yapan kişilerin, yani online alışveriş yapmaya karşı herhangi bir bariyerleri olmayan kişilerin, tarihte ilk defa tüm alışverişlerinin yarıdan fazlasını online üzerinden yaptığını gösteriyor. Tüm dünyayla parallel olarak Türkiye’de de her yıl artış gösteren online alışverişçi sayısı, TÜİK verilerine göre, 2016’da tüm internet kullanıcılarının 3’te 1’ini aştı. Bugün itibariyle internete erişimi olan her 3 kişiden 1’inin online alışveriş yaptığı anlamına gelen bu veri bize 15+ yaş aktif online alışverişçi sayısının 12.4 milyon olduğunu gösteriyor. Bu sayının 3’te 2’sini 35 yaşından küçük bir grubun oluşturduğu düşünülürse online alışverişin geleceğinin ne kadar parlak olduğu daha iyi anlaşılabilir.”

Online Alışveriş Araştırması Hakkında

Ipsos Online Alışveriş İzleme Araştırması 2016 yılı boyunca 15 yaş üstü toplam 9556 birey ile online olarak (CAWI) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Online Alışveriş İzleme Araştırması e-ticaret pazarının büyüklüğünü, bu pazardaki tetikleyici kategorileri, online alışverişçi profillerini ve onların tercih ve alışkanlıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için Barış Esmer ile iletişime geçebilirsiniz: baris.esmer@ipsos.com

Haziran 21, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın