Bültenler

Perakende Kanalındaki Yol Haritası Artık Daha Net

Modern kanalın her geçen gün büyüyerek daha da önem kazandığı ülkemizde, üretici firmaların ulusal zincirlerdeki performansları kaderlerini belirleyici olmaya başladı. Artık Shopper Insight modeliyle üretici firmalar, bir perakende kanalındaki yol haritalarını daha net çizebilirler, nokta atış aksiyonlar alabilirler.
Shopper Insight modeli, hedef tüketici kitlesinin perakende kanallarındaki alışveriş davranışlarını inceleyerek, seçilen perakende kanalında “kategoriyi ve markayı” yönetmek için en doğru stratejinin belirlenmesini sağlar. 
Bir perakende kanalında daha çok ciro ve kar elde etmek için iki yoldan birini izlemek gerekir: daha çok tüketiciye ulaşmak veya ulaşılan tüketicilere daha çok harcama yaptırmak. Shopper Insight modeliyle, üretici firmalar artık bu iki yoldan hangisini izlemeleri gerektiğini çok net görebilirler. 
Shopper Insight modeli, belirlenen yolda alınması gereken aksiyonları da sıralar: Hedeflenmesi gereken “değerli tüketici” kitlesi kimdir, nasıl bir profile sahiptir, hangi markaları ve çeşitleri tercih eder, fiyata duyarlı mıdır, hangi diğer kategorilerle promosyon olasılıklarına açıktır, başka hangi kanalları tercih eder, bu kitleye ulaşmak için optimum marka/SKU sıralaması nasıl olmalıdır…
Shopper Insight ile jenerik kategori yönetiminin bir adım ötesine geçebilir, hedef tüketici kitlenizin gözünden bakarak perakendecilerdeki aksiyonlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.
Detaylı bilgi için müşteri temsilcinizle veya Cem Sirel (cem.sirel@ipsos.com) ile irtibata geçebilirsiniz.

Temmuz 23, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın