Bültenler

Perakendeciler En Çok “Dağıtım ve Satış Organizasyonu”na Önem Veriyor!

3 ayda bir  tekrarlanan Ipsos KMG Perakendeci Omnibusu kapsamında gerçekleştirilen Geleneksel Kanalda Perakendeci Memnuniyeti Ölçümü, perakendeci memnuniyetini oluşturan kriterlerin önem derecesinin ve bu kriterlerden memnuniyet düzeyinin yıllar itibariyle nasıl değiştiğini sunarken; firmalar arasında son 3 yıl memnuniyet karşılaştırmalı sonuçlarla, firmaların geleneksel perakendeci nezdindeki memnuniyet düzeylerine de ışık tutuyor.

Çalışma 1900 görüşme ile kategoriler bazında Türkiye geleneksel perakendeci uzayının güvenilir temsiliyeti ile gerçekleştirildi.

Ülker Geleneksel Perakendecinin en çok memnun olduğu firma olmayı sürdürüyor!
Ülker, geçtiğimiz iki yıldır olduğu gibi, en çok memnun olunan üretici firma olarak belirtildi. Bu süreç içinde Efes Pilsen ikinciliğini korudu.

“Dağıtım ve Satış Organizasyonu” perakendecilerin en çok önem verdiği memnuniyet kriteri olmaya devam etti!
Geleneksel perakendeci gözünde taşıdığı önem bakımından “Dağıtım ve Satış Organizasyonu”’nu  ‘Ürün Özellikleri’ izlerken “Mali-ticari Konular” geçen dönemlerde olduğu gibi en az önem verilen kriter oldu.

İzmir’de en çok önem verilen memnuniyet kriteri “Ürün Özellikleri” oldu!
Genel olarak en çok önem puanı verilen “Dağıtım ve Satış Organizasyonu” kriteri, İzmir’de yerini “Ürün Özellikleri”ne bıraktı. 

Genel memnuniyet skorlarında 2008 yılından itibaren anlamlı bir düşüş yaşandı!
Perakendecilerin en çok önem verdiği ‘Dağıtım ve Satış Organizasyonu’ kriteri aynı zamanda üretici firmalardan memnuniyetlerinin en yüksek olduğu kriter oldu.

Araştırma Hakkında:
Geleneksel Kanalda Perakendeci Memnuniyeti araştırması, 3 ayda bir, 1900 geleneksel perakendeci ile yapılan yüz yüze anketlerle gerçekleştirilen Ipsos KMG Perakendeci Omnibusu araştırması kapsamında Türkiye temsili 7 bölge ve 37 ilde gerçekleştirilmiştir.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgi için Elif Yıldırım ile irtibata geçebilirsiniz. elif.yildirim@ipsos.com

Nisan 20, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın