Bültenler

Sosyal Medyada Aile Saadeti

Çağımızın fenomeni sosyal medyanın örgütlü toplum üzerindeki etkisi son dönemde sıkça tartışılır oldu. Farklı toplumsal grupların artık sosyal medya üzerinden “haberleştiğini”, günümüzün alternatif medya kanalının sosyal medya olduğunu çoğumuz gözlemliyoruz. Özellikle sosyal medyayı günlük hayatının bir parçası yapan gençleri daha yakından tanımak, sosyal medyayı nasıl kullandıklarını daha yakından görmek ister misiniz?

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı için gençlerin sosyal medya kullanım davranışları ve tutumları çerçevesinde sosyal medya ve gençlik ilişkisini inceleyerek, Türkiye’deki gençleri daha yakından tanımayı ve anlamayı amaçlayan kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Gençlik ve Sosyal Medya Araştırması kapsamında 26 ilden 15-29 yaş arasında toplam 2057 genç ile görüşüldü. Çalışmanın raporu Aralık ayında yayınlandı. Rapor sadece sosyal medya kullanıcısı gençlerin profiline ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda gençlerin sosyal medya ile nasıl ilişki kurduklarına dair ilginç bilgiler sunuyor.

Rapordan ilgi çekici birkaç bulgu şöyle:

İnternet kullanan gençler arasında sosyal medya kullanımı son derece yaygın. İnternet kullanan gençlerin çok büyük bir kesimi, sayısal ifadeyle %96’sı sosyal medya kullanıyor. Ailedeki gençler sosyal medyada gezinirken ebeveynler de boş durmuyor. Türkiye’de sadece gençler değil, anne ve babaları da sosyal medya araçlarını kullanıyor. Facebook hesaplarınızı üç saniyeliğine düşünün; hızlı beğen tuşuna basma rekoru sahibi teyzeler, amcalar, yorum yapan halalar, her fotoğrafımıza “güzel yavrum benim” diye anında yorumu yapıştıran anneler ve dahası… Rapora göre gençlerin %40’ının annesi; %47’sinin de babası sosyal medya kullanıyor. Bu noktada anne ve babaların sosyal medya kullanım tutum ve davranışlarına yönelik olarak yapılacak bir araştırmanın da birbirinden renkli ve ilginç bulgular sunacağından şüphe yok.

Gençler en çok hangi sosyal medya mecrasını kullandığına baktığımızda da, Facebook’un internet kullanıcısı 15-29 yaş grubunun en çok kullandığı sosyal medya mecrası (%89) olduğunu görüyoruz. Facebook farklı profillerden hem hemen herkesin hayatında var. Facebook’u ikinci sırada Youtube ve Instagram gibi görsel paylaşım siteleri takip ediyor (%57). Sosyal medya mecraları arasında Twitter da popüler bir mecra. Çalışmaya katılan 15-29 yaş grubundaki gençlerin %45’i Twitter kullanıcısı.

Türkiye’de gençlerin sosyal medyaya olan ilgisi dikkat çekiyor. Gençlere ve hatta anne-babalarına vermek istediği bir mesajı olan herkesin sosyal medya mecrasını çok daha dikkatle ele almasında fayda var.

Ekim 21, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın