Bültenler

Tatile Çıkıyor muyuz? Çıksak da İşten Kopabiliyor muyuz?

Günümüzün tempolu iş hayatından birkaç gün de olsa uzaklaşmanın yolu tatile çıkmak. Peki, bizler kullanabileceğimiz izin günlerinin tamamını tatil olarak değerlendirebiliyor muyuz? Tatildeyken her şeyden tamamiyle uzaklaşabiliyor muyuz? Türkiye’nin de dahil olduğu 25 ülkede gerçekleştirilen Ipsos Global @dvisor araştırması bu sorulara yanıt buldu.

Evden uzakta geçirilen zaman

Global sonuçlara bakıldığında her 10 katılımcıdan 6’sı, bu yıl en az bir haftayı evlerinin dışında tatil yaparak geçirdiklerini veya geçireceklerini belirtiyorlar. İnsanların çoğunun tatile çıkacağı ülkeler şu şekilde sıralanıyor: Hindistan (%80), İngiltere (%72) ve Çin (%70). En az tatile çıkacak ülke ise Japonya (%24). Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %65’i en az bir hafta evlerinden uzakta tatile çıkacaklarını belirtiyor.

İzinlerinin tamamını kullananlar

Araştırmanın global sonuçlarına göre katılımcıların %65’i hak ettikleri izin günlerinin tamamını kullanmak konusunda hem fikir. İzin günlerinin tamamını kullandıklarını en çok belirten iki ülke ise; Belçika (%85) ve İspanya (%80). Türkiye’den katılımcıların %74’ü de izin günlerinin tamamını kullanmak konusunda hem fikir.

İzindeyken telefonu elimizden bırakabiliyor muyuz?

Araştırmaya katılanların yarısından biraz azı (%46) “tatildeyken işle ilgili mesaj veya emaillere hiçbir zaman bakmam” diyor. Fakat, 2009’dan bu yana tatildeyken iş mesajlarını kontrol edenlerin oranında bir artış gözleniyor.

“Tatildeyken işle ilgili mesaj ve emaillere asla bakmam” diyenlerin en yüksek olduğu ülke Almanya (%68), bunu en az söyleyen ülkeler Sırbistan (%30) ve Japonya (%31) olarak görülüyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların da sadece %39’u “tatildeyken asla işle ilgili mesajlara bakmam” diyor.

Araştırma ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Ağustos 22, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın