Bültenler

Türkiye’de İnternet Kullanımı %48’e Ulaştı. Mobil, Yükselişine Devam Ediyor

İnternet istedikleri her an hedefledikleri gerçek tüketiciye seslenmede markalara yeni kapılar açıyor. Ipsos Connect tarafından hazırlanan İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması da bu kitlelerin kullanım alışkanlıklarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Yeni çıkan araştırmadan bazı çarpıcı bulguları bu habere taşıdık.

Türkiye’de internet penetrasyonu %48’e ulaştı.

Türkiye’de 15 yaş ve üzeri internet penetrasyonu 5 sene öncesine kıyasla 8 puan artarak %48’e ulaşıyor. Türkiye’de 27.8 milyon internet kullanıcısı bulunuyor ve bu bireyler günde ortalama 5 saat internette vakit geçiriyorlar. *

İnternet kullanıcıları toplam nüfusa göre halen demografik olarak farklılaştığı alanlar bulunuyor.

Jenerasyon ilerledikçe, internet ile tanışma yaşı gençleşiyor. Bu da önümüzdeki senelerde, internet penetrasyonunun artmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Türkiye geneline göre internet kullanıcılarının teknolojik sahiplikleri daha yüksek ve Türkiye’de mobil cihazlardan internete girme trendi gittikçe yükseliyor!

Masa üstü bilgisayarın dijital dünyadaki yeri daralıyor. Diz üstü bilgisayardan internete girmek ön planda. Diz üstü bilgisayardan internete erişme akıllı telefondan yüksek olsa da, her gün kullanma sıklığında, akıllı telefon tercih ediliyor.

Sosyoekonomik kitle yükseldikçe internete girilen cihazlarda çeşitlilik artıyor. Bilgisayar ve akıllı telefonun yanı sıra tablet, televizyon ve oyun konsolundan internet erişimi de devreye giriyor.

İnternette En Çok Tüketilen İçerikler:

İnternet kullanıcıları için şarkı, video, film, dizi gibi içerikleri izlemek önemli aktiviteler.

Film ve diziler büyük ekran motivasyonuyla bilgisayardan daha çok takip ediliyorken, akıllı telefondan şarkı / radyo / video gibi nispeten kısa içerikler tercih ediliyor.

İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması Hakkında

İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması Türkiye’de internet nüfusunun büyüklüğünü, büyüme hızını, profilini ve dijital aktiviteleri anlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Çalışmada;

• İnternet kullanıcılarının profili ve sahiplikleri
• İnternete hangi cihazlarla bağlanıldığı
• Internette hangi aktivitelerin hangi cihazlar aracılığıyla yapıldığı
• Dijital reklamlara bakış açıları ve etkin bulunan dijital iletişim araçları
Konuları detaylı olarak incelenmiştir.

Türkiye’de 15 yaş ve üzeri, Erkek, Kadın, ABC1CDE SES tüm bireyleri temsil eden toplam 1500 internet kullanıcısı ile görüşülmüştür. Araştırma online olarak gerçekleştirilmiştir.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için: sezi.peynirci@ipsos.com

Şubat 24, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın