Bültenler

Yöneticinin Ulusal Zincirler Rehberi 2013 İçin Geri Sayım Başladı

Uzun yıllardır Türkiye’de modern kanal diye adlandırılan süper-hipermarket formatlı kanalların pay arttırması ve bakkal formatının gerilemesi söz konusuyken zaman içinde market birleşmeleri, gerçekleştirilen isim değişiklikleri ve indirim marketlerinin gelişimi bu hareketlere farklılıklar kazandırdı. Özellikle son dönemde gerçekleşen satın alımlar da indirim marketlerinin hareketlerinde belirleyici rol oynadı. Ipsos tarafından hazırlanan Yöneticinin Ulusal Zincirler Rehberi, bu değişken trendlere detaylı değerlendirmeler ile ışık tutuyor.

Ipsos Hane Paneli verileriyle hazırlanan ve hanelerin alışveriş davranışları üzerinden Türkiye’nin önde gelen perakendecileri hakkında detaylı bilgiler sunan Yöneticinin Ulusal Zincirler Rehberi, aşağıdaki sorulara ve daha fazlasına yanıt buluyor. Rapor her yıl olduğu gibi Aralık ayında çıkacak.

• 2005’ten bu yana hanelerin alışveriş sıklıkları, sepet büyüklükleri ve kaç farklı noktadan alışveriş yaptıkları nasıl değişmekte?

• Sosyo-ekonomik statü gruplarında ve bölgelerde ulusal zincirlerin performansı son bir yılda nasıl şekillenmekte?

• Ulusal zincirlerde çeşitli kategori gruplarına ayrılan paylar nasıl farklılaşmakta?

• Ulusal zincir alışverişçileri demografik profilleri açısından birbirinden nasıl farklılıklar göstermekte?

• Ulusal zincirlerin performansı birbirlerinden kazandıkları veya birbirlerine kaybettikleri ciroya göre nasıl şekillenmekte, aralarındaki ciro geçişleri nasıl sonuçlanmakta?

• Temel harcama gruplarında (kişisel bakım, temizlik, gıda, içecek) ulusal zincirlerin performansı nasıl farklılaşmakta?

• Her bir ulusal zincirde sepetler nasıl gruplanmakta? Hangi tip sepetler, hangi perakendecide ne düzeyde paya sahip? Sepet tiplerine göre ulusal zincirler nasıl ayrışıyor?

Daha detaylı bilgi için Ipsos Tüketici Panelleri biriminden Ceyhan Demiray (ceyhan.demiray@ipsos.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Kasım 21, 2013

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın